Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodní slovo

Takže nebudu zdržovat a jdeme hnedka na to.

Informace pro stálé návštěvníky

1.) Tak. Musím vám s velkou radostí oznámit, že starý dobrý Altar of Twillig vstal z mrtvých a změnil kompletně design! Musím přiznat, že mě to docela překvapilo a já hned hledal ikonku na registraci účtu. Nebyla tam. Já jsem se však nevzdal a hledal informace na fóru. Bylo tam, že registraci provádí přímo Admini a to manuálně. Musíte napsat na fórum jakou chcete mít přezdívku a z jaké jste země. Registraci do fóra provedete normálně z menu a pak jen napíšete žádost. Nepište tam ale prosím takové věci, že chcete urychleně založit account, že nemáte čas čekat a takové blbosti. Admini takové lidi hned vymazávají a dostávají BAN na jejich stránky. Takže dávejte si pozor a o účet hrozně moc proste… .

2.) Protože jsem se rozhodnul hrát na oficiálním serveru a WoW si platit, začnu psát návod jak pro free tak i pro oficiální servery. Nastíním také internetové platby kreditní kartou ( kterou mám i já ) a platby přes předplacené karty.

Kde stáhnout neoriginální verzi WoW

Nejzákladnější věc kterou musíte udělat je stáhnout si klientap ro spouštění a hraní WoW. Většina lidí stahuje přes torrenty a nebo přes CZDC++. Přes torrenty je to docela riziko, porotže většinou archivy, ve kterých je WoW zabalený, jsou zaheslované a proto nejsou použitelné. Lepší je však si WoW nechat od někhoo poslat poštou. Vyjde to levněji a hlavně to tu máte do druhého dne. „Dnes podáte, zítra dodáme.“ To je nejznámější slogan České Pošty. A taky že to tak je. Pokud se však rozhodnete stahovat přes torrent, doporučuji nejznámější ze všech a to je www.torrentz.com. Na této adrese určitě WoW najdete. Stahujte vždy ten soubor, kde je nejvíce lidí, protože čím více lidí stahuje, tak tím více lidí i dává možnost stahovat od nich samotných. Takže ryclhost je na místě. Pokud ale máte strach, že přece jenom adresář bude zaheslovaný, podívejte se do komentářů k torrentu. Tam by měly být stížnosti uživatelů a popřípadě varování před zaheslovaným souborem. Nedoporučuji stahovat WoW přes modemové připojení, poněvadž to ej jasná sebevražda. :))) Já osobně jsem stahoval přes nějaký ruský server, který ale již zrušili, takže nemohu vám nabídnout odkaz. Klient by měl zabírat něco okolo 4 GB a bude buď zabalený ( po 700 MB – 4 archivy ) nebo bude v 700 MB obrazech ( taky 4 ).

Kde koupit originální verzi World of Warcraft

Už i mě zastihla idea, že bych jednou přešel na placený server a musím říci, že se ji snažím s chutí realizovat. Člověk ale musí vědět, kde tuto verzi koupit, protože obchodníci nabízejí různé ceny. Pokud však bydlíte ve velkém městě, jako já, nebudete mít s WoW problémy. Cena se stále pohybuje okolo 1 399 Kč a není problém ji sehnat. Kusů na skladě je pořád hodně. Radši si ale pro hru přijeďte osobně, portože se vyhnete poplatkům naza poštu, které jsou kolem 80 – 100 Kč. Pokud ale přece jenom nemáte čas, tak doporučuju internetový obchod s PC hrami, www.xzone.cz WoW se zde prodává za 1 399 Kč.

Instalace hry ( free verze )

Tak. Hra je stáhnuta a můžeme ji konečně nainstalovat. Pokud jsou to obrazy, nasimulujte Daemonem nebo Alkoholem virtuální CD a instalace se spustí. Pokud jsou to archivy, rozbalte hlavní instalační soubory a spusťte ji. Objeví se klasické okno, kde si přečtěte Licenční ujednání, pravidla na serverech a bla bla bla. Stejně to nikdo nečte. :) Akceptujte pravidla a zvolte složku, kam se hra nainstaluje. Volte radši harddisk, kde máte hodně místa, protože hra si ukousne kolem 5 GB prostoru. Myslím si ale, že s dnešními harddisky to není problém a místo se najde… . Až vyberete adresář, dejte hru instalovat a teď nezbývá nic než počkat. Instalace trvá kolem 30 minut ( záleží na rychlosti procesoru ) a je ukončena hudbou, či válečnými bubny. Během instalace doporučuji si třeba zajít ven a nic s počítačem nedělat, protože procesor by nápor dalších spuštěných aplikací nemusel vydržet a kousl by Windowsy. Tím pádem by byla instalace ukončena a nekonečné nadávky na opětovné „spadnutí“ Windowsů by nebraly konce. :)

Instalace hry ( originální )

Instalace originální hry se od cracknuté příliš neliší. Asi jenom tím, že nebudete muset složitě hledat crack a vaše nervy tak budou ušetřeny. :)))

Vyhledávání vhodného free serveru

Tak. Přišel čas na nejtěžší úkol. Najít dobrý free server, na kterém budou alespoň slušné odezvy a bude fungovat něco profesí. Nečekejte zázraky. Free servery se s oficiálními nemohou vůbec měřit. Měl jsem tu čest si zahrát na oficiálním a musím přiznat, že kdybych měl na tuto skvělou hru peníze, hned bych si ji koupil a hrál „kvalitně“. Pokud opravdu ty peníze máte a přemýšlíte o koupi, neváhejte ani chvilku a jděte do toho! Pokud jednou zkusíte oficiální servery, nebudete nikdy chtít přestat… . To vám garantuji. Výběr serveru je dalším důležitým krokem pro šťastné hraní. Pokud máte slabší připojení, raději vybírejte české servery. Naopak. Pokud máte velice stabilní připojení, můžete si vybrat nějaký zahraniční. Já osobně preferuji zahraniční, protože se tu cítím lépe. Nevím proč, ale s čechama si moc nerozumím. Dobrý seznam těchto neplacených serverů je zde: http://www.wow­status.net/ Klikněte na Status List a vypíší se vám všechny free servery. Ještě je takvé možnost hledat servery způsobem, že zadáte world of warcraft free server do vyhledávače seznamu, centrumu, či googlu. Většinou se vám vypíší fóra, která tuto problemaiku řeší a zaměřují se na kritiku serverů. Občas se opravdu musím usmát. Lidi se tam hádají o to, jaký server je nejlepší a přitom není dobrý ani jeden. Jak babky na tržišti. :) Rozhodně ale, jak jsem již říkal, nidky nenajdete dobrý free server. Tak. Já sjem si vždycky vybíral servery podle počtu lidí ( kolonka vpravo ). Protože. Málo lidí = velká nuda. A to neplatí jenom u WoW, ale u všech online her. Také verze hry je důležitá. Pokud máte verzi 1.6.1, můžete si vybrat server s 1.6.1 a 1.6.0. Ale zase pokud máte jenom 1.6.0, 1.6.1 servery vám nepojedou. V opačném případě musíte hru přeinstalovat, protože patche se už nedají vrátit. :( Také jsem se setkal s tím, že si za vytvoření loginu musíte zaplatit. Většinou je to 50 $. A opravdu nechápu lidi ( Američani ), kteří platí za free server 50 $ a hrají radši tam, než aby si připlatili ( řadově jeno pár dolarů navíc ) a měli komfort se vším všudy. Občas mně tato logika překvapuje a když to slyším, vyskakuji z kůže. :)

Jak patchovat

Hodně mně píšete, že neúspěšně patchujete hru a ptáte se mně na otázky, na které je odpověď přímo pod těmito pár řádkami. Nebuďte proto líní a čtete tento návod do konce. Tím mně ušetříte hodně starostí a já vám budu moci poradit s něčím těžším. A teď na samotné patchování. Musím se přiznat, že když jsem viděl patche poprvé, nevěděl jsem vůbec co dělat. Ale po chvilce mě to docvaklo a já stáhnul potřebné verze. Takže první krok je ten, že po instalaci hry spustíte hru a podívejte se dolů na levou stranu. Měla by tam být verze hry a jazyková sada. Jazyková sada je buď US ( pro Americké kontinenty, Austrálii, Nový Zéland,… ) nebo GB ( pro Evropské státy ). Pokud to tam není napsané ( i s takovými případy jsem se setkal ), tak to bude z 80 % US verze. GB se moc nestahují, ale já jsem hrdý na to, že ji mám. :) Ještě se také můžete setkat s dalšími jazyky. Jsou i německé nebo italské. Ještě jsem je ale nikde na stáhnutí neviděl, takže si nedělejte starosti. Tak. Pokud máte vybraný server a víte, jakou verzi klienta má, tak se dejte do hledání. Níže uvedu nějaké adresy na seznam patchů, takže vám to hledání usnadním. :) Patchujte s maximální opatrností! Pokud tam patch jednou dáte a bude něco špatně, nelze to už brátit zpět a musíte přeinstalovat znovu celou hru!

1. Příklad:

Server jede na verzi 1.8.0 ( na US nebo GB tu nezáleží ) a vy máte verzi klienta pouze 1.3.0 GB ( zde už záleží ). Tady je to jednoduché. Najděte a stáhněte verzi 1.8.0 GB a nastartujte patchování.

2. Příklad:

Server jede na verzi 1.8.0 ( na US nebo GB tu nezáleží ) a vy máte verzi klienta pouze 1.3.0 US ( zde už záleží ). Tady je to jednoduché. Najděte a stáhněte verzi 1.8.0 US a nastartujte patchování.

3. Příklad:

Server jede na verzi 1.6.0 ( na US nebo GB tu nezáleží ) a vy máte verzi klienta pouze 1.3.0 US – GB ( zde už záleží ). Tak. Tady musíte teď patchovat postupně. To znamená, že nesmíte hned patchnout na 1.6.0! Byla by to chyba. Stahujte postupně. To znamená: 1.4.0 1.5.0 1.60 HOTOVO! Všechny stahované verze musí být US ( pokud máte tuto jazykovou sadu ) a nebo GB ( pokud máte tuto jazykovou sadu ).

4. Příklad:

Server jede na verzi 1.6.1 ( na US nebo GB tu nezáleží ) a vy máte verzi klienta pouze 1.3.0 US – GB ( zde už záleží ). Tak. Tady musíte teď patchovat opět postupně a musíte najít patch, který má na konci 1.6.1. Začnete tedy následovně: 1.4.0 1.5.0 1.60 z 1.6.0 na 1.6.1 ( from 1.6.0 to 1.6.1 ) HOTOVO! Všechny stahované verze musí být US ( pokud máte tuto jazykovou sadu ) a nebo GB ( pokud máte tuto jazykovou sadu ).

Odkaz na patche:

http://infosto­re.org/info/115298

Jak vytvořit account ( free server )

Nejtěžší zkoušku máme za sebou a můžeme se vrhnout do poslední fáze. Vytvoření accountu není žádná věda a chce to jnom trošku přemýšlet a mít orientační smysl ( na nalezení tlačítka :)))) ). Zadejte stránku serveru ( registraci provádějte v IE! ). Mělo by tam být někde Account Creation nebo Registration. Prostě něco takového tam určitě bude. Pokud ale to bude jen do fóra ( poznáte to tak, že se zadává příliš mnoho údajů ), tak se do hry nedostanete a pravděpodobněj sou pozastavené registrace. Takže nezbývá než napsat na fórum a o account požádat. Ale slušně požádat! Admini nemají rádi nadávky o rychlém vytvoření accountu a takové další nemorální věci. Dávejte si pozor, prootže také můžete dostat BAN na tyto stránky navždy. Některé servery mají ještě tzv. potvrzovací e-mai. Při registraci jej zadáte a robot vám tento e.mail pošle. Co dělat? Otevřete jej a klikněte an dlouhý řetězec znaků. Pokud to bude úspěšné, otevře se stránka a tam bude napsáno něco v tom smyslu, že Account byl ověřen nebo že registrace proběhla v pořádku. Pokud si vytvoříte aacount, zbývá již poslední věc… .

Jak vytvořit account ( oficiální server )

Pokud jste zakoupili hru v zahraničí, v Evropě ji nelze použít! Dávejte proto bacha. Blizzard sice povoluje převedení sériového čísla na Evropské standardy, ale není to zaručené. Raději si kupte hru v ČR a nebudete mít problémy. Tak. Dejte adresu www.wow-europe.com Tam klikněte, na pravé straně, na Create Account. Automatika vám nabídne k přečtení licenční podmínky, pravidla hraní atd. Nikdo to stejně nečte, takže dejte klepnout na continue. :) Tak. Tato část je asi nejdůležitější. udete totiž zadávat sériové číslo a věřte mi, že to u mě byly docela nervy. :))) Až jej zadáte, napište ještě ověřovací kód a klikněte na pokračovat. Hra si ověří číslo, jestli je platné a neblokované, a pokud vše dopadne v pořádku, automatika vás pustí dále. Na dalším kroku jsou zase další licenční podmínky a další kravinky. Přeskočte k dalšímu, důležitému, kroku. Ten má název „Platební metoda“. Tam si zvolíte buď předplacené karty a nebo lepší a cenově výhodnější kreditní karty ( tuto možnost jsem zvolil i já ). Proto, aby vás automatika pustila dále, musíte zadat číslo kreditky nebo karty. Nepokoušejte se, opakuji nepokoušejte se zadávat falešná čísla. Blizzard na to přijde a vaše ser. číslo bude zablokováno a znehodnoceno. Takže nepodvádějte! Další kroky jsou jen založení jména a hesla vašeho účtu. Až bude vše ověřeno, budete mít vstup do bran WoW. Hodně štěstí… .

Kreditní karta či „předplacenka“

Hodně jsem se rozmýšlel nad tím, jestli předplacenou kartu nebo kreditku. Jak jsem tak pátral an internetu, dozvěděl jsem se, že E-Banka má vedení kreditní karty skoro zadarmo ( kolem 150 kč ročně ) a hlavně je to Visa Electron ( lze s ní platit WoW ), takže jsem se ani chvilku nerozmýšlel a šel hned na pobočku si trošku popovídat s bankéřkou, která by mě kartu vytvořila. Byl jsem poučen, že tento typ účtu není na placení inkasa, převádění mezi účty a tak dále. To mě ani tak nezajímalo. Až jsem vyčerpal zásobu svých otázek, tak mě bylo řečeno, že pokud chci založit tento účet, musím napřed vyplnit internetový formulář ( e-banka spolupracuje se seznamem.cz ) na adrese www.banka.sez­nam.cz Nic mě tedy nebránilo zajít domů a tento formulář vyplnit. Druhý den se mně ozvala slečna s tím, že si se mnou chce domluvis schůzku. Já tedy přišel na smluvenou hodinu a účet byl během chvilky založen. počáteční vklad musí být minimálně 500 kč, jinak účet nebude zprovozněn. Ale to je asi jasné. Doklady na ověření totožnosti musí být hned dva. Občanský průkaz a druhý rodný list, či pas. Já zvolil pas. Až bude vše vyřízeno, můžete jít domů a čekat na kartičku… .

Změna realmlistu.wtf ( na free serverech )

Tak. Account máme a Eď už opravdu posední věc a jdeme do hry. Musíte změnit tzv realmlist, který slouží pro přihlášení do hry. Laicky řečeno, zadáte IP adresu serveru a on bude „tahat“ loginy jen z této adresy. Otevřete tento soubor v poznámkovém bloku a přepište konečnou adresu na adresu serveru. Tato adresa se většinou nachází na fóru nebo je pod tlačítkem Stats, nebo Realm Status ( na stránkách serveru )… .

Přihlášení do hry a možné problémy ( free servery )

Spusťte nyní už hru a objeví se přihlašovací okno. Do první kolonky zadejte vaši přezdívku a do druhé kolonky svoje heslo. Vše ještě překontrolujte a zmáčkněte an LOGIN. Hra začne ověřovat account, začne ověřovat autorská práva a další blbosti. Pokud vše bude úspěšné, hra vás vyplivne do „výrobny“ postav. Pokud bude něco špatně, na řešení problému se podívejte níže:

1. Nejde se nalogovat. Hlásí to nekompatibilní verzi.

V tom případě máte jinou verzi, než je na serveru. Podívejte se ještě jednou, a pořádně, na stránky a překontrolujte shodnoust verze na serveru a verze vaší.

2. Hlásí to problém s accountem. Prý neexistuje.

a.) Registrace proběhla asi jen na fórum. Napište proto žádost o vytvoření accountu. b.) Je nutné potvrdit registraci. Podívejte se do své e-mailové schránky, jestli nepřišel od „robota“ potvrzovací e-mail a pokud ano, otevřete jej.

3. Hlásí to Unable To Connect.

a.) Pravděpodobně bude restart serveru. Vydrže pár minut a akci opakujte. b.) Po zadání špatného hesla, se objeví hláška Unable to Connect.

Vytvoření postavy

Proběhlo úspěšné nalogování a vy si konečně můžete vytvořit postavu. Si vzpomínám, když jsem si ji vytvářel poprvé. Nadšení nebralo konce a já vybíral co nejpečlivěji:

Alliance:

Trpaslík

Hlavní město: Ironforge Dopravní prostředek: Ram ( koza, mezek ) Dostupné třídy: Hunter ( lovec ), Priest ( kněz, léčitel ), Paladin ( svatý bojovník ), Rogue ( zloděj, bandita ), Warrior ( bojovník )

Gnóm

Hlavní město: Ironforge Dopravní prostředek: Mechanostrider ( mehcaničtí roboti ) Dostupné třídy: Mage ( kouzelník ), Rogue ( zloděj, bandita ), Warlock ( černokněžník – ovládá démonické síly ), Warrior ( bojovník )

Člověk

Hlavní město: Stormwind Dopravní prostředek: Horse ( kůň ) Dostupné třídy: Mage ( kouzelník ), Priest ( kněz, léčitel ), Paladin ( svatý bojovník ), Rogue ( zloděj, bandita ), Warlock ( černokněžník – ovládá démonické síly ), Warrior ( bojovník )

Temný Elf

Hlavní město: Darnassus Dopravní prostředek: Nightsaber ( noční kočka ) Dostupné třídy: Druid, Hunter ( lovec ), Rogue ( zloděj, bandita ), Priest ( kněz, léčitel ),Warrior ( bojovník )

Horda:

Tauren

Hlavní město: Thunder Bluff Dopravní prostředek: Kodo Dostupné třídy: Druid, Hunter ( lovec ), Shaman ( kouzelník ), Warrior ( bojovník )

Nemtrvý

Hlavní město: Undercity Dopravní prostředek: Skeletal horse ( kostnatý kůň ) Dostupné třídy: Mage ( kouzelník ), Priest ( kněz, léčitel ), Rogue ( zloděj, bandita ), Warlock ( černokněžník – ovládá démonické síly ), Warrior ( bojovník )

Ork

Hlavní město: Orgrimmar Dopravní prostředek: Wolf ( vlk ) Dostupné třídy: Hunter ( lovec ), Rogue ( zloděj, bandita ), Shaman ( kouzelník ), Warrior ( bojovník ), Warlock ( černokněžník – ovládá démonické síly )

Troll

Hlavní město: Orgrimmar Dopravní prostředek: Raptor Dostupné třídy: Hunter ( lovec ), Mage ( kouzelník ), Priest ( kněz, léčitel ), Rogue ( zloděj, bandita ), Shaman ( kouzelník ), Warrior ( bojovník )

Výběr charakteru je opravdu jenom na vás. Postavy jsou tak „vyvážené“, že každý bude silný a boje mezi Hordou a Alliancí budou velcie vyrovnané. Já osobně však mám slabost pro Taureny a teďka i na Noční Elfy. Pokážde si vyberu Druida. Shamana jsem zkoušel jen jednou a také to není špatné, ale chyběla mně tam ta přeměna ve zvířátka ( kočka, medvěd, ryba ). Takže Druid je pokaždé jasný. :) Kromě postavy samotné si lze upravit i vlasy, barvu kůže, obličej. Prostě skoro vše. V poslení řadě zadejte jméno postavy. Nedělejte mezi slovy pomlky! Server by vám to nevzal a nepustil by vás dále. Tak. Až budete pčřipraveni vyrazit, zmáčkněte Enter World a budete vyflusnuti v Noobovském ( noob = nováček, newbie = nováček ) městě.

Seznámení s prostředím ( už ve hře )

Tak. Až bude již vidět postavu, trošku se projděte a pokud se hra bude trhat nebo harddisk nebude stíhat, zmáčkněte ESC a jděte do Video Settings. Tam snižte detaily až na takovou velikost, jaká bude vyhovovat vašemu hardwaru. Až bude vše OK, vyskočte z menu a vrhneme se na samotné hraní. Pokud jste si dobře všilmy, obrazovka je rozdělena do několika částí. Začnu odvrchu. V levém vrchním rohu jsou tzv. Status Bary, ikona vašeho Avataru ( virtuální postavy ) a ikona vaší frakce. Pokud jste horda, bude zde červená značka, pokud alliance, bude zde modrá značka. První Status Bar je HP, nebo-li Hit Pointy ( počet životů ). To si myslím že nemusím nějak zvlášť vysvětlovat. Ten kdo hrál RPG hry, či strategie, to určitě zná a slovo „HP“ se objevuje prakticky všude. Další Status je MANA ( u kouzelníků a druidů ) a ENERGY ( bojovníků a zlodějů ). Mana se opět vyskytuje všude a doufám tedy, že tuto kolonku též znáte. Energy však vysvětlím. Bojovníci a zloději nemají manu, ale energy ( energii, vitalita ) a pokud použijí nějakou dovednost ( abillita ), tak se energie sníží a po chvíli je opětovně nabita. Silnější abillity ubírají více, slabší méně. Ale to je snad jasné. Na levé straně je to snad vše a teď hurá na stranu pravou. Na pravé straně je mapka a nad ní je nápis. Ten nápis značí místo, ve kterém se právě nacházíte a mapa je na zlepšení orientace. Tu můžete podle libosti přibližovat a zase oddalovat a to tak, že budete klikat na tlačítko + či -. Lehké že? Samotná mapa se dá ještě úplně zavřít a zase opětovně rozbalit tlačítkem, které vyznačuje červený křížek. Na mapě se zobrazují města ( jako malé domečky, či věže ), rostlinky ( pokud máte skill Herbalism – o něm až později ) a přátelé z party ( pokud někoho v partě máte ). Tak. Další část je za námi a teď se vrhneme na spodní část obrazovky. Všimněte si, že když jsme vstoupily do hry objevil se dolcea takový malý vykřičníček na červeném pozadí. Klikněte na něj. Tyto malé vykřičníky nejsou nic jiného, než herní typy, které vám radí " jak na to „. Já jsem si je ale vypnul, protože jak to člověk hraje už po několikáté, tak je zbytečné aby to tam bylo. Vypnutí nápovědy tedy nechám na vás. Začnu od levé strany a postupně proberu všechny části. Černá políčka, která vidíte, jsou na umístění kouzel, útočných a léčených prostředků. Na tuto lišku lze umístit skoro cokoliv. Ale z čeho tyto věci vzít? Dobrá otázka. Vedle těchto černých políček je taková hnědá kniha. Klikněte na ni a podívejte se, co všechno máte za kouzla. V knize jsou, podle povolání, umístěny záložky. První je vždcky General. Ta je pro všechny stejná a obsahuje nejzákladnější skilly a dovednosti, které hráč dostává při vstupu do hry. Tyto "základní dovednosti“ se dělí na Racial Pasive, Pasive a Active. Racial Pasive znamená, že to je zakomponováno v postavě a o použití rozhoduje počítač. Pasive ( například uhýbáni ) je také řízeno počítačem a ten vypočítává šanci na uhnutí nepříteli. A Active znamená, že tento skill může použít uživatel podlé své vůle… . V dalších záložkách budou jen aktivní kouzla, takže je můžete „dát“ kdykoliv se vám zachce ( samozdřejmě pokud máte dostatečný počet many ). Pokud chcete kouzlo dát do čených políček, otevřte si knihu, klikněte na kouzlo, ale nepouštějte a popotáhněte si jej. Pokud budou černá políčka včechna zaplněna, šipkou si dejte novou sadu. Další ikonka je zlatý pohárek. Tento pohárek slouží jako zápisník všech questů, které kdy budete mít. Zde si můžete znovu přečíst úkol, který máte splnit a v klidu si rozmyslet taktiku. Pokud chcete quest tzv. stopovat, klikněte na quest a zároveň zmáčkněte klávesu SHIFT. Tím bude způsobeno, že se tento quest zobrazí na pravé straně pod mapou a máte tak přehled kolik ještě zbývá do splnění questu. Některé úkoly se však stopovat nedají. Třeba ty, u kterých je nutno jen něco doručit. Tam to nejde. Další ikonkou je velké I v bílém kroužku. Jmenuje se to Social. Zde jsou zobrazeny všechny osoby, které se vyskytují na tomto serveru. Dejte Refresh a za chvíli si klient vezme aktuální seznam všech lidí. Pokud tento seznam budete mít, máte přehled kde se kdo vyskytuje, můžete přijímat partnerství, používat chat a další vychytávky. Další položka jsou talenty. Toto tlačítko však ještě nehledejte, protože talenty dostanete až od levelu 10. Po tu dobu tam bude vynechané místo. Talenty slouží k naučení speciálních skillů a silnějších kouzel. Další na řadě je hlavní nabídka. Tu poznáte tak, že její ikonka je takový obličej. Klikněte na ni a uvidíte sebe ve zmenšené podobě. Vadle sebe máte plno okýnek, do kterých později budete dávat oblečení a prsteny. Když kliknete na záložku Skills, zobrazí se vám tabulka vašich skillů a dovedností. Mezi nimi také budou jazyky. Horda a Alliance nemohou spolu kominukovat, protože jsou to jiné rasy. Jazyk jsou vždy dva. Jeden hlavní a druhý vedlejší. Hlavním jazykem se mluví asi nejvíce. Poslední a důležitou položkou je mapa. Ne ta malinká v rohu, ale velká. Pokud objevíte nové místo, objeví se hláška uprostřed obrazovky a dostanete něco málo zkušeností. Takto nově objevené místo se vám zakreslí do mapy a vidíte kde jste. Parádní věc… .

Ovládání

Pokud jste již někdy hráli sérii Warcraft tak vězte, že ovládání se skoro vůbec nezměnilo a Blizzard nám tím ulehčil práci. Pohyb je velice jednoduchý. Potřebuje jak klávesy tak i myš. Já jsem si však zvyknul na myš, protože tímto prostředkem můžete udělat všechny věci naráz. Šipkami chodíte a otáčíte se, ale myší provádíte všechny zbylé akce. To je třeba lootování ( vybírání od předmětů ) postav, mluvení s NPC ( počítačovými hráči ) a další věci. Pokud si vyberete klávesy, jejich rozložení si můžete libovolně nastavit nebo využít přednastavení. Hráčům je k dispozici jak kombinace w a s d tak i klasická „šipková“ řada. Dalších ovládacích „vychytávej“ je spousta a uživatel ( to znamená vy ) si je musíte nastavit už podle své libovůle… .

Jsme ve hře

Snad již víte kde co je a můžeme se věnovat jen hraní. Jak bylo již uvedeno, vaše postava se objeví v příslušném městě. Hned na začátku by bylo rozumné vyhledat „trenéra“ na kupování kouzel. Podle povolání to bude třeba: Druid Trainer, Warrior Trainer,… atd. Umístění trénérů je většinou v hlavních městech, či větších vesnic. Alliance má výhodu, že Elfští trenéři se nacházejí ve Stormwindu a není proto nutno vracet se do rodného města, které je mimochodem hrozně daleko. Poklepejte na trenéra pravým tlačítkem a zeptejte se ho na prodej kouzel. Po chvíli rozbalí nabídku. Pokud je kouzlo červené, znamená to, že jej nelze použít ( až od určitého levelu ) a ani ho nelze koupit. Zelená barva značí, že kouzlo lze používat a pochopitelně i ho lze koupit ( pokud máte dostačený počet peněz ). Ceny kouzel se většinou pohybují od 10 bronzových až po 1–2 zlaté.

Questy ( úkoly )

Questy lze získat u NPC ( Non player charakter – hráč řízený počítačem ) a jsou vyznačeny vykřičníky nad jejich hlavami. Liší se ovšem barvami. Zlatavá – Quest lze vzít, šedivá – není možno vzít ( malý level ) a zelenkavá – ta se ale nevztahuje přímo ke questům, ale jedná se o přepravní jednotky, nebo-li Gryphon Mastery ( vysvětlím později. Než quest akceptujete, pečlivě si pročtěte jaký úkol vás čeká a hlavně jaká je odměna. Tady ovšem vám již nepomohu, protože každý uživatel musí umět trošku anglicky, jinak se stane, že se nedomluví a lepší tedy pro něj bude nalezení českého serveru, kde jsou některé úkoly přeložené. Jako odměna jsou myšleny peníze, či kouzelné předměty. Na prvních levelech získáte z úkolů vcelku dobré brnění, rukavice a další předměty pro „nooby“. Akceptujete-li úkol a zapomenete co máte splnit, podívejte se na lištu dolů ( popsal jsem výše ) a zmáčkněte na takový zlatý pohárek. Všechny vámi vybrané questy jsou zde popsány. Úkoly lze kdykoliv zrušit a vzít si jej znovu pro případ, že ho nějak zkazíte. Dejte ještě jednou pohárek a podívejte se znovu na úkol. Musí to být ale úkol, kde se zabíjejí potvory! Klikněte na něj a podívejte se dolů. Je tam „Share quest“. Znamená to, že když si s někým nazdílíte tento quest, může vám s úkolem pomoci ( pokud je na vás těžký ). Pokud ale někdo takový pomůže, finančně jej odměňte. Osoba má potom pocit, že nebojovala nadarmo. Až akceptujete úkol, jděte hledat potvory, které máte zabít. Většinou se nacházejí v blízkosti města, takže nebude problém je najít. Tak. Když úkol splníte, musíte se vrátit za osobou, která vám úkol dala. Poznáte ji tak, že se ji nad hlavou točí zlatý otazníček a je na mapě vyznačena takovou zlatou tečkou, či kolečkem. Jděte za ním a poklepejte na něj pravým tlačítkem. Zobrazí se vám odměny. Pokud chcete odměnu přebrat, musíte mít volno v hlavním batohu, jinak se stane, že odměna „vyšumí“ a je tam nenávratně ztracena. Dávejte si proto na tohleto pozor. Úkolů bude celá řada a čím více budete silnější, tím budete zabíjet těžší potvory a lidi. Vzhůru na další úkol… .

Boj

oj vás bude provázet celou hru, poněvadž z boje jsou zkušenosti, předměty a další důležité položky. Boje se uskutečňují buď pomocí zbraní ( palcáty, hole, meče,… atd ), nebo pomocí kouzel. Oboje má své výhody a nevýhody. Když bojujete se zbraní v ruce, neléčíte se. Boj pomocí kouzel je určitě výhodnější, protože více ubližují, ale zase jste vázáni na množství many ( vyznačena modrou čarou vlevo nahoře ). Někdy se také vyplatí ( pokud je protivník silný ) bojovat jak ruční zbraní tak i kouzly a znásobovat tak poškození. A teď na samotný boj. Pokud uvidíte nějaké monstrum, klikněte na něj pravým tlačítkem ( v přápadě že chcete bojovat pomocí zbraní ) a nebo klik jenom levým tlačítkem ( pokud budete bojovat pomocí kouzel ). Jak kliknete na monstrum, objeví se její „statový“ pruh vlevo nahoře a máte tak přehled kolik ji zbývá životů a kolik má many ( v případě, že se jedná o kouzelníka ). Klikněte na nějaké útočné kouzlo na statovém pruhu a vykouzlete. Všimněte si, že se vám dole uprostřed obrazovky objeví takový proužek. To značí nabíjení kouzla. Pokud vás monstrum udeří při nabíjení kouzla, čas nabíjení přibude a posuvníček se sníží. Až vykouzlíte kouzlo, výboj dopadne na monstrum a to na vás začne útočit. Potom na něj klikněte pravým tlačítkem ( pokud jste to ještě neudělali ) a postava zaujme bojové postavení. Pokud jste z dosahu krátké zbraně, ozve se hláška „You too are far away“. Až monstrum padne, je na řadě tzv. lootování ( okradení, výběr ). Zaměřte kurzor myši nad mrtvolu příšery a objeví se takový hnědý váček. Zmáčkněte pravé tlačítko a otevře se okno s předměty, které montrum má. Většinou jsou to penízky, nebo předměty. V odolnějších monstrech budou i zbraně, kouzelné róby a další užitečné věci. Dovolím si ještě jednu poznámku. Monstra se dělí na 2 kategorie. Jsou monstra, které mají jméno napsané červeně a druhé ho mají napsáno žlutě. Červeně znamená, že pokud se k nim moc přiblížíte, zaútočí. Pokud je jméno žluté, nebudou útočit, pokud nebudou sami napadeny. Ještě také by bylo dobré, že za levelem monster je někdy nápis „elite“, či „boss“. Říkáte si: „Jeeeee. Tato potvora má jen 25 level a já přece dokáži dát monstra na takovém levelu, i když mám jen level 18…. .“ A tady je chyba. Monstra s nápisem Elite či Boss jsou silnější a velice dobře obnčovaní než klasické levely… . Ubližují asi 2 X více životů a mají kritické údery. Proto pozor na to a těmto monstrům se vyhýbejte do té doby, než budete mít takový vysoký level vy. Dobrý způsob boje je také si monstrum, či nepřítele, tzv. zakořenit. Je to kouzlo, které mají jen Druidové a velice se vpylatí. Přijdete k Elite postavě, která by vás jinak v boji Tváří v Tvář zabila a proto tuto vymoženost použijete. Tímto způsobem si můžete docela i nahrabat zkušenosti. Ale pozor. Někdy se stane, že se spojení kořenů roztrhne a nepřítel hned nakluše za vámi… . V boji používejte kouzla jak to jen jde, protože nikdy nevíte, kdy vás právě „to“ kouzlo může zachránit.

Smrt

Smrt potká každého a kdo si myslí že ne, ten se krutě plete. Taky jsem si říkal, že si dám co největší pozor, abych zbytečně neumřel. Občas jsem předcenil svoje síly, občas došla mana, občas se stalo něco jiného. Prostě zemře každý a to hned několikrát, než se naučí odhadovat sílu protivníka a nechodit tam, kam se nemá. :) Pokud je vaše postava zabita, padne na zem a objeví se nápis „Retreive my spirit“? Pokud kliknete, objevíte se na nejbližším hřbitově. Pokud ale tlačítko nezmáčknete a počkáte 10 minut, postava se obnoví na místě, kde došlo k úmrtí. Ještě je také možnost, že pokud půjde kolem Druid nebo Shaman ( hráči ) a má dostatečný level na vrácení Ducha do těla ( kouzlo ), může vám ušetřit cestu a obnoví vás hned na místě. Většinou i vyléčí. Ale většinou se vyplácí toto tlačítko stisknout hned a dojít k postavě s „duchem“, protože na free serverech se Druidové či Shamani moc často neobjevují. :) Takže. Při úmrtí, jak již bylo řečeno, se stanete duchem a vaše vidění se změní na černobílou barvu. Také se zrychlí vaše kroky ( o 25 % – pokud jste normální rasa a o 50 % – pokud jste Noční Elf ) a tato rychlost vám umožní bleskově dojít k tělu. Tělo na mapě se zobrazuje jako taková červeno-hnědá šipečka a je nad ní napsáno Corpse ( tělo ). Nemusíte se tedy bát, že k tělu už netrefíte. Až dojdete k tělu, odjeví se nápis „Ressurect now?“ a klikněte na něj. Pokud však zemřete v dungeonu, vaše tělo se objeví u takového hřbitova, kde došlo k úmrtí naposledy. Nebere se teda v úvahu místo dungeonu. Vaše postava coby duch nemůže s nikým komunikovat ani nemůže mluvit s NPC. Předměty také nelze brát. To je ale snad jasné. Další výhoda ducha je ta, že může chodit po vodě, aniž by se zbrzdil. To je další výhoda. Představte si, že máte před sebou dlouho cestu a necháte se schválně zabít. Budete cestovat rychleji a ještě k tomu po vodě stejnou rychlostí. Na druhém konci zajděte k Spirit Healerovi a požádejte jej o vrácení duše do těla. Spirit Healer je takový bílý anděl a vyskytuje se na každém hřbitově. Za toto „vrácení“ si však Anděl vezme 700 vašich XP zkušeností a dostanete tzv. Ressurect chorobu. 700 si myslím že není zase tam moc, ale ta choroba je docela otrava. Pokud ji dostanete, vaše veškeré zdraví bude odebráno a nebudete mít možnost kouzlit. proto se v těchto 10 minutách raději vyhýbejte cestám a raději zůstaňte ve městě. Choroba trvá 10 minut.

Životy , mana, energy ( nebo ještě také stamina )

Počet HP ( Hit Pointy – životy ) se ukazuje ve statovém pruhu vlevo nahoře. Stejně tak jako počet many. Mana je potřebná na kouzlení. Obnovu many a životů upravuje schopnost Spirit ( duch ). Je to skill, který čím více je větší, tím rychleji se bude obnovovat vaše mana a HP. Spirit body dostáváte s každým zvýšením levelu. Na obnovu many a životů existují ještě podpůrné předměty. Na životy je to jídlo a na manu lahvičky, elixíry a mléko. Ale. Pokud chcete tyto předměty použít, musíte u toho ležet, nebo sedět. Lepší je ale ležet, protože se obnova ještě násobí. Podpůrné předměty se nedají použít v průběhu boje. Což je docela nevýhoda. Vždycky musíte jít na monstrum s plnými životy a hlavně manou, jinak může nastat smrt. U bojovníků a Rogue ( bandita, zloděj ) postav, kolonka mana nahrazena kolonkou energy či stamina. Tady záleží na serveru a setkal jsem se již s obojím. Vaše útoky jsou vázány na energii a když použijete speciální útok, energie se zkrátí. Chviličku počkáte a vrátí se za chvíli zpět.

Profese

Do této sekce patří třeba rybaření, sbírání bylinek, inženýrství, těžba minerálů a další a další. Profese se kupují, stejně jakou kouzla, u trenérů. Takže například. Pokud budete chtít sbírat bylinky, najdete si Herbalism Trainer a zábava můža začít. Rostlinky se objevují všude možně. Třeba kořínky u skal, pampelišky na loukách, trny v lávových pláních a atd… . Herbalism považuji za jedno nejlepší povolání, protože pokud rostlinky prodáte, budete mít hodně peněz na další věci. Ale nemusíte je jenom prodávat. Můžete z nich vyrábět lektvary a ty třeba prodávat dalším hráčů. Jenže na výrobu lektvarů potřebujete zase Alchemy. A u Alchemy musíte kupovat recepty, takže se tato profese docela prodraží. U rybaření musíte mít zase prut a návnadu. Prut koupíte docela levně a návnadu taky. Rybařit se vyplatí především proto, protože z vody lze vytáhnout také kouzelné předměty, oblečení a další a další věci. Takto vytáhnuté věci lze samozdřejmě prodat, nebo si je obléci. Ryby lze také prodat nebo je vařit a zvyšovat si tak skill Cooking. To bylo jen tak na okraj a teď popíši profese jednotlivě.

Alchemy:

Alchemie je staré tak jako lidstvo a jejich účinky jsou stále lepší a lepší. Umožňuje míchat a připravovat lektvary, které lze potom vypít nebo je prodat hrčáům za účelem vydělání peněz, či jejich otravě… .

Skill Alchemy si koupíte tak, že vyhledáte Alchemy Trainera a zeptáte se jej, kolik tato profese stojí. Mám takový pocit, že je za 10 stříbrných. Což není moc. V momentě jak si tento skill koupíte, se vám objeví ve vaší knize a můžete jej kdyoliv použít.

Na Alchemy potřebuje samozdřejmě ingredience, na silnější lektvary i zaklínací formule a hlavně lahve, do kterých budete lektvary vyrýbět. Lahve se kupují jednoduše u obchodníků a jsou prakticky na každém rohu.

Blacksmith:

Kovařina mě nidky moc nechytla, ale přeste je to klasické povolání, které má pořád svoje kouzlo a půvab.

Opět vyhledejte Blacksmith trainera a poptejte se na jeho profesi. Tentokrát ale bude cenna vyšší než u alchemie. Kolem 20 stříbrných a připočítejte ještě náklady na recepty. Tato profese je šíleně náročná na peníze a proto doporučuji si ji vzít na lepších levelech, protože bude více peněz.

Ke kování potřebujete kovadlinu ( Anvil ) a kladivo ( Hammer ).

Cooking:

Vařit by se měl naučit skoro každý, aby mohl přežít v přírodě a dlouho bez zásob. Nebojte se. Ve WoW nemusíte jíst ani pít, ale vzít si s sebou jídlo na obnovu many, či HP se taky někdy vyplatí ne? A pokud si budete umět sami vařit, nemusíte se složitě a dlouho vracet do měst.

Zase vyhledejte trenéra a vemte si od něj tento skill. CVena se bude pohybovat kolem 15 stříbrných.

K tomuto skillu budete potřebovat oheň, či kotel a recepty. Ty si koupíte od trenéra.

Peníze

Ve WoW jsou bronzové, stříbrné a zlaté mince. Pokud nasbíráte 100 bronzových, dostanete jeden stříbrný. 100 stříbrných dá 1 zlatý. Peníze se vyskytují v monstrech. Čím větší level monstrum má, tím více tam bude peněz. Peníze jsou důležitou součástí WoW, protože za ně si kupujete profese, oblečení a další věci. Není nějaký extra návod jak je co nejryclheji vydělat. Musíte zabíjet, brát questy a cestovat. Tím získáte dostatek peněz na pokrytí výdajů ( nové oblečení, zbraně, kouzla… ).

Cestování

Pokud se již rozhodnete vycestovat z noobovského města, mějte na paměti, že se zde už vyskytují silnější monstra! Tak. Cestovat lze pěšky, na zvířeti, metrem ( ve Stormwindu ) nebo letecky. Pěšky budete cestovat hodně často, protože ze začátku moc peněz nebude a letecká dobrava levná moc není. Ale tak od 10 levelu budete mít peněz dostatek a letecká doprava bude důležitou oporou v překonávání velkých vzdáleností. Leteckou dopravu zajišťují Wind Masteři. Jsou většinou ve velkých městech a mají kolem sebe malé dráčky, wyverny, či jestřáby. Nad hlavou jim poletuje zelený vykřičníček. Přijděte k němu a zeptejte se ho na dopravu. Ukáže vám místa kam může dopravit vaši postavu. Také se třeba stane, že Wind Master vám řekne, že nemá pro vás žádné lokace, kam by jste mohli letět. Nic se neděje. Jde totiž o to, že do lokace, do které chcete letět, musíte zajít nejpre pěšky a potom se vám zpřístupní Letecká doprava na toto místo. Ale nezoufejte. Není to zase tak strašné, když si tam zajdete a pak si tam třeba někdy zaletíte ne? Rozhodně lepší než tam jít znovu pěšky… . Za dopravu většinou zaplatíte kolem 1–2 stříbrných. Víc ne. Do hlavních měst je cestování levnější. Kolem 50 bronzových. Cestovat na zvířeti je zadarmo a rychlé. Jenže koně, tygra, či u Taurenů kodo si lze koupit jen od 40 levelu a za 40 zlaých. Musíme ještě ale připočítat také výcvik jízdy na zvířeti a to je zhruba za 20 zlatých. Takže levná zálažitost to rozhodně není. Ale vyplatí se, protože zvíře můžete kdykoliv „rozbalit“ a „sbalit“. Metro je zadarmo, ale vyskytuje se jenom ve Stormwindu, takže pro příslušníky Hordy ( Taureni, Trollové, Nemrtví a Orkové ) je prakticky nepoužitelné. Metro spojuje největší dopravní uzel Iron Forge a Stormwind. V obou městech se také vyskytuje Wind Master. V Iron Forge u Velké Pece a ve Stormwindu u vchodu do hradu.

Parta a spojenectví

Být s někým v partě se určitě vyplatí. Taková parta bude silnější než jedinec a může si tak troufnout na monstra s větším levelem. Pokud si chcete dát s někým partu, klikněte na na postavu budoucího spojence levým tlačítkem a vlevo se objeví jeho statový pruh. Na tento statový pruh klikněte pravým tlačítkem a vyberte z malého menu položku Invite. Tím vyšlete výzvu a spolubojovník ji musí akceptovat. Když ji akceptuje, statový pruh se objeví pod vaším a parta je založena. Zkušenosti ze zabitých monster se dělí dvěmi a každý dostane tedy polovinu. Lootování monster záleží na dohodě. Většinou to je ale tak, že se v lootování střídáte. Jednou on, jednou vy. Lidí v partě může být libovolný počet a tito lidé jsou vidět na změnšené mapě v podobě kolečka. Takže máte přehled kde kdo je. Party se vyplatí většinou v dungeonech, protože tam bývají neobyčejně silná monstra, která jedinec nikdy neporazí. Partu lze kdykoliv ukončit a odejít.

Setkání s nepřátelskou rasou ( Horda vs Alliance )

Řeknu vám jednu situaci, která se mně stala. V klidu jsme se procházel v temných lesích spokojeně si zabíjející monstra a najednou se z ničeho nic objevil Nemrtvý válečník. Slezl z koně a boj začal. Každý začal kouzlit svá nejsilnější kouzla a snažil se porazit toho druhého. Jelikož byl silnejší a měl vyšší level, zapnul jsem neviditelnost a utekl. Nemá cenu zemřít a poškodit si tak brnění, na jehož opravu potřebujete peníze. Takto se bojuje ve WoW. Boje jsou rychlé a efektivní. Máte třeba vidět ty neuvěřitelné řežby ve více lidech, kdy se setká pár Taurenů s Elfy. Je to potom maso… .

FAQ

Otázka: Stačí pro hraní jen modem? Odpověď: Oficiální stránky Blizzardu říkají že ano, ale připravte se na velké lagy a problémy s připojením.

Otázka: Kde seženu patche pro WoW? Odpověď: Zkus to na adrese: http://infosto­re.org/info/115298

Otázka: Vytvořil jsem si účet na stránkách serveru, ale hra mě přesto neche pustit dále. Co mám dělat? Odpověď: Musíte změnit „přístupovou cestu“ pro tento server. Otevřete realmlist.wtf ( v poznámkovém bloku ) a změňte na požadovanou adresu. Pokud ale již máte změněno a hra vás stále nechce pustit, je velice pravděpodobné, že registrace proběhla pouze na fóru a ne na accountu!

Otázka: Proč nemohu ochočovat zvířata, když hraji za Huntera? Odpověď: Free servery tuto možnost zatím neumožňují, poněvadž tuto profesi je těžké naprogramovat. Stejně jako rybaření.

Otázka: Jaký je nejlepší free server? Odpověď: Žádný takový neexistuje a nikdy nebude. Freeservery jsou proslulé svou neschopností a nestabilitou a nikdy se nenajde server, který bude stejný, nebo alespoň shodný, s oficiálním.

To je zatím vše a přeji vám hezké hraní a plno dobrodružství… .